Znudziły Ci się tradycyjne wycieczki rowerowe „tam i z powrotem”?
Chcesz zejść z utartych szlaków i odwiedzić miejsca, w które sam(a) nigdy byś się nie zapuścił(a)?
Chcesz sprawdzić swoją orientację w terenie bez użycia GPS?
Lubisz przygodę, wyzwanie i dreszcz emocji?
Mazurskie Tropy to terenowe zawody na orientację z trasami rowerowymi i pieszymi (lub biegowymi – jak kto woli). Zadaniem uczestników jest odnalezienie w terenie punktów kontrolnych w określonym limicie czasu, przy pomocy mapy i kompasu.
Mapy z zaznaczoną lokalizacją punktów kontrolnych rozdawane są uczestnikom przed startem. Odnalezienie punktu kontrolnego potwierdza się na karcie startowej przy pomocy specjalnego perforatora, wiszącego na punkcie kontrolnym.
Jakie są trasy?
Mazurskie Tropy rozgrywane są na następujących trasach:
TP25 – trasa piesza do 25 km
TP50 – trasa piesza do 50 km
TR50 – trasa rowerowa do 50 km
TR130 – trasa rowerowa do 130 km
Trasa rekreacyjna – trasa piesza ok. 15 km (miejsko – terenowa)
Dystanse podane przy każdej z tras, oznaczają liczbę km jakie pokona osoba, która odnajdzie wszystkie punkty kontrolne. Nie jest konieczne odnalezienie wszystkich punktów! Zaliczyć można ich tyle, na ile starczy chęci, czasu i sił. By zostać sklasyfikowanym wystarczy zaliczyć tylko 1 punkt kontrolny.
Trasa rekreacyjna to coś dla zaczynających swoją przygodę z orientacją. Okazja do spróbowania – czy to coś dla Ciebie, czy zupełnie nie Twoja bajka. Jeśli boisz się totalnego zgubienia i że nikt Cię nie odnajdzie – na tej trasie Ci to nie grozi. Trasa jest prosta nawigacyjnie, a zaznaczone na mapie punkty kontrolne zlokalizowane są w łatwych do odnalezienia miejscach, w dużej mierze w terenie miejskim. Przy okazji będziesz miał okazję do odwiedzenia ciekawych miejsc w okolicy. Część punktów będzie do potwierdzenia poprzez podanie jakiejś informacji z punktu (np. spisanie daty z pomnika).
Kto może wystartować?
Zapraszamy wszystkich! Biegaczy, piechurów, turystów i ścigantów. Starych i młodych, doświadczonych weteranów i początkujących. Osoby nastawione na wynik, jak i tych którzy szukają przygody lub chcą poznać nowe miejsca, zanurzyć się w dziką przyrodę i malownicze krajobrazy. A przede wszystkim tych, którzy chcą poznać innych ludzi z pasją!
Możecie startować sami, w parach, w grupach. Niewykluczone, że będziecie trasę przemierzać z przypadkowo spotkanymi osobami, z którymi potem jeszcze nie raz będziecie napierać na kolejnych rajdach, a może i w życiu :).
Więcej szczegółów znajdziecie w Regulaminie.
Jak się poruszać w terenie, jak nawigować?
Rajdy na orientację łączą w sobie wiele elementów – nie chodzi tu tylko o tzw. mocną łydkę, ale także liczy się spryt i spostrzegawczość. Poruszanie się pomiędzy punktami jest dowolne (tzw. „scorelauf”), co oznacza, że uczestnicy sami wybierają kolejność zdobywania punktów i trasę przejazdu lub przejścia między nimi.
Do nawigacji w terenie każdemu uczestnikowi przyda się kompas. Za jego pomocą sprawdzisz czy poruszasz się w dobrym kierunku. Więcej o czytaniu mapy, taktyce i szczegółach rywalizacji znajdziesz tu: ABC orientacji.