Znudziły Ci się tradycyjne wycieczki rowerowe „tam i z powrotem”?

Chcesz zejść z utartych szlaków i odwiedzić miejsca, w które sam(a) nigdy byś się nie zapuścił(a)?

Chcesz sprawdzić swoją orientację w terenie bez użycia GPS?

Lubisz przygodę, wyzwanie i dreszcz emocji?

Mazurskie Tropy to zawody na orientację, w których pieszo bądź na rowerze poszukujesz punktów kontrolnych poukrywanych w terenie. Punkty zaznaczone są na mapie, którą dostajesz tuż przed startem. W terenie występują zaś w postaci lampionu z perforatorem, służącym do potwierdzenia obecności na karcie startowej. Punkty ukryte są w charakterystycznych, ale nieoczywistych miejscach takich jak np. rozwidlenie jarów, zakręt ścieżki, brzeg jeziora, wzniesienie, róg polany, ambona itp. Zawody trwają cały dzień, uczestnicy na trasach spędzają od kilku do kilkunastu godzin.

Jakie są trasy?

Mazurskie Tropy rozgrywane są na następujących trasach:

TP25 – trasa piesza (do 25 km)

TP50 – trasa piesza (do 50 km)

TR50 – trasa rowerowa (do 50 km)

TR130 – trasa rowerowa (do 130 km)

Trasa rekreacyjna – trasa piesza (8 – 10 km)

Dystanse podane przy każdej z tras, oznaczają liczbę km jakie pokona osoba, która odnajdzie wszystkie punkty kontrolne. Nie jest konieczne odnalezienie wszystkich punktów! Zaliczyć można ich tyle, na ile starczy chęci, czasu i sił. By zostać sklasyfikowanym wystarczy zaliczyć tylko 1 punkt kontrolny.

Trasa rekreacyjna to coś dla zaczynających swoją przygodę z orientacją. Okazja do spróbowania – czy to coś dla Ciebie, czy zupełnie nie Twoja bajka. Jeśli boisz się totalnego zgubienia i że nikt Cię nie odnajdzie – na tej trasie Ci to nie grozi. Trasa jest prosta nawigacyjnie, a zaznaczone na mapie punkty kontrolne zlokalizowane są w łatwych do odnalezienia miejscach.

Kto może wystartować?

Zapraszamy wszystkich! Biegaczy, piechurów, turystów i ścigantów. Starych i młodych, doświadczonych weteranów i początkujących. Osoby nastawione na wynik, jak i tych którzy szukają przygody lub chcą poznać nowe miejsca, zanurzyć się w dziką przyrodę i malownicze krajobrazy. A przede wszystkim tych, którzy chcą poznać innych ludzi z pasją!

Możecie startować sami, w parach, w grupach. Niewykluczone, że będziecie trasę przemierzać z przypadkowo spotkanymi osobami, z którymi potem jeszcze nie raz będziecie napierać na kolejnych rajdach, a może i w życiu :).

Więcej szczegółów znajdziecie w Regulaminie.

Jak się poruszać w terenie, jak nawigować?

Rajdy na orientację łączą w sobie wiele elementów – nie chodzi tu tylko o tzw. mocną łydkę, ale także liczy się spryt i spostrzegawczość. Poruszanie się pomiędzy punktami jest dowolne (tzw. „scorelauf”), co oznacza, że uczestnicy sami wybierają kolejność zdobywania punktów i trasę przejazdu lub przejścia między nimi.

Do nawigacji w terenie każdemu uczestnikowi przyda się kompas. Za jego pomocą sprawdzisz czy poruszasz się w dobrym kierunku. Więcej o czytaniu mapy, taktyce i szczegółach rywalizacji znajdziesz tu: ABC orientacji.