Na czym polega rajd

Twoim zadaniem jest..

… odnalezienie jak największej liczby punktów kontrolnych w określonym limicie czasu. Punkty zaznaczone są na mapach rozdawanych 5 minut przed startem.

Można startować solo, ale także w parach lub większych grupach. 

Punkt kontrolny…

.. czyli tzw. lampion, to biało-czerwony sześcian z tkaniny. Czasem widoczny z daleka, czasem ukryty np. w zagajniku, bunkrze lub na brzegu jeziora.

Ruszasz po tyle punktów na ile masz chęci i sił. Do klasyfikacji wystarczy zdobyć 1 punkt.


Potwierdzenie punktu

… zaznaczasz na karcie startowej, którą dostajesz w pakiecie. Dziurkujesz ją za pomocą tzw. perforatora, zawieszonego przy każdym lampionie.

Kolejność zdobywania punktów i przebieg trasy wybierasz sobie sam.

Uczestnicy…

.. naszych rajdów to piechurzy i biegacze, ściganci i zwykli amatorzy turystyki, doświadczeni wyjadacze, jak i Ci, którzy dopiero uczą się jak czytać mapę. 

Bo rajdy na orientację to aktywność dla każdego! O wyniku decyduje nie tylko szybka łydka, ale też spryt i spostrzegawczość. Choć i tak nie o wynik tu chodzi, ale po prostu o dobrze spędzony czas :).

Wyposażenie

Do nawigacji zdecydowanie przyda Ci się kompas, a na rower dodatkowo mapnik. Zabronione jest używanie aplikacji mapowej w telefonie lub GPS (tylko do rejestracji swojego śladu do późniejszego odczytu).

Przydadzą się też przegryzki, woda i długie spodnie, zwłaszcza, gdy trzeba pokonać „mniej przebieżny” teren.

Na mecie

… będzie czekać na Ciebie obiad i coś słodkiego :). Można spać na sali gimnastycznej – zarówno przed startem, jak i po rajdzie.

Mamy nadzieję na wspólną integrację – to zawsze dobra, naturalna okazja by poanalizować z innymi zawodnikami swoje warianty, błędy i przygody na trasie.

Trasy

Trasa rekreacyjna

Trasa rekreacyjna piesza – łatwa nawigacyjnie, ok.12 km. Dobra dla początkujących uczestników, rodzin z dziećmi, tych którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z mapą.

Na trasie nie prowadzi się klasyfikacji. Chodzi o dobrą zabawę, posmakowanie czym jest nawigacja przy pomocy mapy i kompasu, a przy okazji będziecie mieli okazję dotrzeć w ładne miejsca. Małe dzieci mogą pokonywać trasę na rowerze.

Trasa piesza 25 km i 50 km

Trasy piesze 25 km i 50 km to już większe wyzwanie orientacyjne. Poziom trudności nawigacyjnej obu tras jest ten sam, będą to trasy zdecydowanie terenowe i dające okazję do poznania dzikiej mazurskiej przyrody.  

Punkty ukryte będą w nieoczywistych i interesujących miejscach. Na trasie 25 km będzie przewidzianych kilkanaście punktów kontrolnych, na trasie 50 km bliżej 20 – 25 (ostateczne parametry tras podane będą później).

Trasa rowerowa 50 km i 130 km

Trasa rowerowa 50 km i 130 km są o podobnej trudności nawigacyjnej. Punkty ukryte będą w malowniczych miejscach (np. na brzegu jeziora, tajemniczym cmentarzu, wzniesieniu), będą do podbicia zazwyczaj „z siodełka” lub trzeba będzie dojść do nich parę kroków. 

Na trasie TR50 przewidzianych jest ok. 15 – 18 punktów, na trasie TR130 bliżej 25-27 (ostateczne parametry tras zostaną określone później).